מרפאת עיניים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זבובים בעין

כתמים בשדה הראייה שנראים כמו זבובונים קטנים הם תופעה נפוצה למדי בגילאים מבוגרים. ברוב המקרים ה”זבובים” אולי מציקים אבל לא מסוכנים, ואפשר להסתגל להפרעה, אבל יש גם מצבים שבהם הנקודות השחורות הקטנות הן סימפטום לפגיעה ברשתית שמחייבת טיפול מידי. 

בעמוד זה תוכלו למצוא מידע מקיף אודות הסימפטומים הנפוצים, הגורמים לתופעה, דרכי האבחון, המצבים שבהם נדרש טיפול ואופן הטיפול – כך שתוכלו לדעת טוב יותר מהו מצב העיניים שלכם עוד לפני קבלת ייעוץ מקצועי ממומחה מנוסה.

הסימפטומים הנפוצים של כתמים צפים בעין

עצמים צפים בעין (ובאנגלית Floaters) הם כאמור תופעה שכיחה יחסית, בעיקר אחרי גיל 60-65, אם כי גם בגיל צעיר יותר עלולים להופיע “זבובים” בשדה הראייה שלנו.

הכתמים יכולים להיראות כנקודות זעירות בצבע שחור (ולכן הכינוי המקובל זבובים בעין), וגם כצלליות עגולות קטנות, רצועות צרות וארוכות כמו קורים של עכביש ואפילו בצורת עננים. הכתמים הופכים לבולטים במיוחד כשהמבט ממוקד באובייקט בהיר יחסית (נייר לבן, שמיים בגוון תכלת וכו’). לרוב הכתם נעלם כשהאדם מזיז את העין או את המבט.

זבובים בעין

סימפטומים אפשריים נוספים הם

הבזקים של אור, ראייה מטושטשת ותחושה של מעין כובד באחת העיניים או שתיהן.

לייעוץ ובירורים בנושא - זבובים בעין

צרו איתנו קשר > השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

״בעלי ביטוחי בריאות פרטיים זכאים לקבלת החזר תשלום על ייעוצים או בדיקות, בהתאם להסכם שלהם עם חברות הביטוח. כמו כן, מומלץ לבדוק את דמי השתתפות והזכאות מול קופת החולים״

מהם הגורמים להופעת זבובים בעין?

ישנם 4 גורמים אפשריים להופעת זבובים בעין:

  1. הזדקנות טבעית.
  2. היפרדות זגוגית אחורית.
  3. קרע ברשתית.
  4. זיהום, דלקת או פציעה בעין.
 

בחלל העין יש חומר זגוגי בעל מרקם של ג’ל ששומר על צורת הכדור של האיבר הרגיש. 99% מהחומר הזגוגי הם מים והשאר הוא חומרים שונים וביניהם קולגן. כשהחומר הזגוגי מתכווץ, סיבי הקולגן נשברים והופכים לסיבים קטנטנים שנשברים ומתחילים לצוף – ומאחורי העדשה ולפני הרשתית. התוצאה: כתמים בשדה הראייה בצורות שונות ובפרט כאמור זבובים.

התהליך הנ”ל הוא חלק בלתי נפרד מההזדקנות שלנו, ולכן זבובים בעין הם תופעה טבעית ובפרט כאמור בגילאים מבוגרים. אחרי ניתוח קטרקט ואצל מי שסובלים מקוצר ראייה הסבירות להופעת עצמים צפים בשדה הראייה גבוהה יותר.

גורם נוסף להופעת כתמים הוא היפרדות הזגוגית האחורית (PVD). במצב זה התוצאה תהיה עלייה משמעותית יחסית ופתאומית בכמות העצמים הצפים. גם הבזקים של אור בהיר ואיבוד ראייה ברמה מסוימת הם סימפטומים של PVD.

גם היפרדות הזגוגית היא תופעה שכיחה אחרי גיל 65, ומתרחשת אצל 3 מכל 4 בני אדם בעקבות השינויים הטבעיים בחומר הזגוגי. יחד עם זאת בחלק מהמקרים ההיפרדות מהרשתית מובילה לקרעים בכלי דם זעירים ברשתית ולדימום בחומר הזגוגי. תאי הדם הם אמנם אדומים כמובן אבל המוח מתרגם אותם לנקודות בגוון שחור – עוד סיבה אפשרית להיווצרות זבובים בעין. 

כשהדם נספג, בדרך כלל תוך מספר חודשים, הכתמים נעלמים, אבל ייתכן גם מצב שבו החומר הזגוגי נפרד מהרשתית בנקודות מסוימות ובנקודות אחרות הוא עדיין מחובר אליה – במקרים אלה המשך כיווץ החומר הזגוגי מושך חלקים מהרשתית ומייצר קרעים בשכבה זו. קרע גורם לזליגה של דם ולהופעת עצמים צפים רבים בבת אחת. בחלק מהמקרים יופיעו גם הבזקים של אור בהיר.

בדיקת שדה ראיה

אחד הגורמים להופעתם של כתמים צפים בעין, הוא הזדקנות טבעית

הופעתם של עצמים בעין בגיל מבוגר הם תופעה טבעית. אחרי ניתוח קטרקט ואצל מי שסובלים מקוצר ראייה הסבירות להופעת עצמים צפים בשדה הראייה גבוהה יותר.

אבחון של זבובים בעין

גם אם הכתמים עצמם לא מהווים בעיה חמורה מדי, חשוב לאבחן את הגורם להופעתם שכן קרע ברשתית עלול לגרום להיפרדות רשתית. זוהי תופעה נדירה יחסית, אבל עקב החשיבות העצומה של הרשתית לראייה תקינה – בשכבה זו מתרחש התרגום של אותות אופטיים לאותות חשמליים שהמוח “מבין” – נדרש מענה מקצועי מהיר.

אבחון המקור להופעת זבובים בעין מתבצע באמצעות מנורת סדק שמאפשרת לבדוק את מצב הרשתית, ועוד מכשיר שרופא העיניים עשוי להשתמש בו הוא אופתלמוסקופ. במקרים מסוימים תתבצע בדיקת לחץ תוך עיני בעזרת טונומטר, שכן ירידה בלחץ עשויה להיות אינדיקציה להיפרדות רשתית.

לאנשים מבוגרים, החל מסביבות גיל 40-50, מומלץ להגיע לרופא עיניים אחת לשנתיים לצורך בדיקה תקופתית, שבמהלכה ניתן ליידע את איש המקצוע המנוסה לגבי קיומם של כתמים. אם ישנה עלייה פתאומית במספר הגופים הצפים, חשוב להגיע מיד למרפאת עיניים.

טיפול בזבובים בעין

כתמים בשדה הראייה מתרחשים כאמור אצל כל בני האדם בגיל כזה או אחר, ולכן אין טיפול בזבובים בעין. הפעולה הנכונה היא הסתגלות אליהם – המוח האנושי יודע ללמוד כיצד להתעלם מהם, ועם הזמן האדם פשוט לא מבחין יותר בנקודות השחורות. כשהם כן מפריעים לראייה, ניתן להזיז את העין וכך להעלים את הכתמים.

כשישנם גופים צפים רבים יחסית שמהווים מטרד של ממש, ניתן לבצע ניתוח ויטרקטומי להסרת חלק מהחומר הזגוגית, זה שיש בו את סיבי הקולגן השבורים. חשוב לקחת בחשבון שמדובר בהליך שעלולות להיות לו תופעות לוואי ולכן מומלץ לבצע אותו רק כשיש צורך אמיתי ובכל מקרה להפקיד את העיניים שלכם בידיים מיומנות במיוחד בביצוע ההליך הכירורגי.

גם את היפרדות הזגוגית האחורית לא ניתן למנוע שכן גם היא חלק מההזדקנות הטבעית. יחד עם זאת חשוב להקפיד על מעקב אחרי מצב העין ובפרט הרשתית כדי לצמצם את הסיכון לקרעים ולהיפרדות שכבה זו. במצב של היפרדות רשתית יידרש במרבית המקרים ניתוח כדי למנוע פגיעה חמורה בראייה.

עצמים בעין

הניסיון שמבטיח אבחון מהיר ומקצועי

זבובים בעין הם תופעה לא נעימה אבל טבעית. יחד עם זאת אסור לזלזל בהם, ובפרט לא במקרים שבהם ישנם כתמים רבים יחסית או כשבבת אחת מתווספים גופים צפים רבים.

אבחון מקצועי של רופא עיניים עם ניסיון עשיר מספק תמונת מצב מדויקת ומפורטת, ובהתאם מענה נכון למצבים שבהם הזבובים הם סימפטום לבעיה חמורה יותר - קרעים ברשתית או היפרדות רשתית.

במרפאתנו תמצאו גם מומחים מובילים בתחום העיניים, גם ציוד משוכלל וגם תורים מידיים, כך שמובטח לכם טיפול מהיר ומקצועי ובזכותו שקט נפשי.

לתיאום תורים, וייעוץ אצל רופא מומחה

צרו איתנו קשר > השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

״בעלי ביטוחי בריאות פרטיים זכאים לקבלת החזר תשלום על ייעוצים או בדיקות, בהתאם להסכם שלהם עם חברות הביטוח. כמו כן, מומלץ לבדוק את דמי השתתפות והזכאות מול קופת החולים״