מרפאת עיניים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ראייה ירודה - אבחון ודרכי טיפול

“ראיה ירודה” היא שם כולל למגוון רחב של מצבים שהמשותף להם הוא מגבלה של ממש מבחינת היכולת החשובה כל כך, כשגם הרכבת משקפיים או שימוש בעדשות לא מחזירים את הראייה לטווח הנורמה. אנשים שסובלים מתופעה זו מוגדרים כ”כבדי ראיה”. בעמוד זה תוכלו לקרוא על הסימפטומים העיקריים של הלקות, הגורמים האפשריים, האופן שבו מתבצע האבחון ועל כל הדרכים שבהם ניתן לעזור למי שסובל מראיה ירודה.

הסימפטומים של ראיה ירודה

הראיה הירודה באה לידי ביטוי בתסמינים הבאים:

 • ירידה משמעותית בחדות הראיה
 • שדה ראיה מצומצם
 • ראיית לילה לא תקינה
 • קושי לראות היטב כשהתאורה חזקה מאוד
 • פגיעה ביכולת מיקוד המבט בנקודה אחת (למשל עקב רטט של שרירי העיניים)
 • ראיה כפולה
 • קושי להבחין בין צבעים
 • הופעת הילות סביב מקורות אור או כתמים צפים בשדה הראיה
 • קושי להפריד דמות ורקע

כל התופעות הנ”ל יוצרות קושי משמעותי לפענח את התמונה שהאדם רואה. כבדי ראיה עלולים להיכשל בזיהוי פנים, זיהוי מספר אוטובוס או כתובות, וגם הצפייה בטלוויזיה והקריאה (כולל כשהפונט גדול יחסית) הופכות בהדרגה למשימות כמעט בלתי אפשריות ועוד קודם לכן למעייפות מאוד. למעשה אוכלוסיית כבדי הראיה כוללת בתוכה גם אנשים בעלי תעודת עיוור, וזאת אם ישנה ראיה חלקית שניתן לשפרה.

עוד כדאי לדעת שהלקות בראיה מובילה לעתים גם לכאבים כרוניים באזור העיניים, נפיחות בעפעפיים, דמעת (כמות גדולה מדי של דמעות) והפרשות מהעיניים.

סובלים מראיה ירודה?

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו

מהם הגורמים לראיה ירודה?

ראיה ירודה היא תוצאה של מחלות שונות, רובן כאלה שמאפיינות בעיקר את המבוגרים, אם כי גם בגיל צעיר עלולה להתרחש ירידה בראיה עקב סיבות שונות. המחלות הנפוצות שגורמות לכך הן:

 1. ניוון מקולרי על רקע גילי (AMD) – מחלה שמופיעה בדרך כלל אחרי גיל 50, ושהשכיחות שלה בקרב בני ובנות 75 ומעלה היא כ-30%. עישון, יתר לחץ דם והשמנה מגדילים את הסיכון. במחלה זו הפגיעה היא במקולה, האזור המרכזי של הרשתית שהיא השכבה שקולטת קרני אור (אחרי שהן נשברות בקרנית ובעדשה) וממירה אותן לאותות חשמליים. ככל שיותר תאים במקולה מתים, כך גדלה הפגיעה בראיה.
 2. קטרקט – מחלה נוספת שמאפיינת בעיקר בני ובנות 50 ומעלה, עם שכיחות של 1 ל-3 אחרי גיל 65. הקטרקט הוא עכירות של העדשה שגורמת לשבירת אור לקויה ולכן לראיה מטושטשת.
 3. גלאוקומה – מחלה שנגרמת עקב לחץ עז ומופרז על סיבי העצב שמעבירים את המידע מהרשתית אל המוח. לחץ זה על עצב הראייה הוא בעיקר תוצר של לחץ תוך עיני גבוה יתר על המידה. ללא אבחון וטיפול ישנו סיכון של ממש לאבד את הראייה לגמרי באחת העיניים ואפילו בשתיהן.
 4. סוכרת – רמה גבוהה מדי של סוכר בדם היא סכנה משמעותית לעיניים בגלל הפגיעה המצטברת בכלי הדם שברשתית. מחלה זו היא גם גורם סיכון מובהק להיווצרות קטרקט ולגלאוקומה. למעשה סוכרת היא הגורם העיקרי לעיוורון במדינות מפותחות, ועל כן למעקב צמוד אחרי התפתחות המחלה והשפעתה על העיניים יש חשיבות עצומה.
 5. קרטוקונוס – מחלה שמתאפיינת בעיוות של צורת הקרנית, שהופכת מכדור לחרוט. קרטוקונוס מתגלה בדרך כלל בגיל הבגרות, ובדומה לכל המחלות הנ”ל ישנה החמרה הדרגתית שמקשה יותר ויותר על שבירה נכונה של קרני האור שמגיעות לעיניים, כך שהמצב עלול להתדרדר.
 6. רטיניטיס פיגמנטוזה – מחלה גנטית שפוגעת ברשתית ועלולה להסתיים בעיוורון. בשלבים הראשונים הקושי לראות מופיע בעיקר בלילות, ובהמשך ישנה הצטמצמות משמעותית של שדה הראיה כשהאדם מצליח לראות רק את מה שמולו ולא את ההיקף (כאילו הוא מסתכל על העולם דרך צינור שהקוטר שלו הולך ופוחת).
 7. ניסטגמוס – מחלה שמתאפיינת בתנועה לא רצונית של העין. הריצוד הוא תוצאה של בעיה נוירולוגית או סנסורית, או לחילופין מולדת.
 8. לבקנות (אלביניזם) – מחלה תורשתית שגורמת לחוסר פיגמנטים (בחלק מהמקרים גם בעור וגם בעין, ובחלק אחר רק בעיניים). בדרך כלל לבקנים סובלים מרוחק ראיה או קוצר ראיה וכן מניסטגמוס. תופעה נפוצה נוספת היא רגישות עזה במיוחד לאור (פוטופוביה).

מצבים נוספים שפוגעים בראיה במידה ניכרת הם טראומות לעיניים (כלומר חבלה חמורה), היפרדות רשתית, קוצר ראיה גבוה, אטרופיה של עצב הראיה (תופעה שכיחה אצל אלכוהוליסטים אבל כזו שניתנת לריפוי יעיל) וישנם גם אנשים שאצלם הראיה הירודה היא מלידה.

אבחון ראייה ירודה

ההשתכללות הטכנולוגית בתחום הראיה מייצרת פתרונות רבים ואפקטיביים. המפתח לשיפור מיטבי הוא אבחון מדויק של המצב ושל הסיבה לקשיים בראיה. בגלל שישנם גורמים רבים אפשריים ישנה חשיבות עצומה לניסיון של רופא העיניים שבו בוחרים להיעזר.

האבחון כולל מספר בדיקות אפשריות ועוד לפניהן תשאול מקיף של האדם. כמו כן נמדדת רגישות כל עין לאור, חדות הראיה, היכולת להבחין בגוונים שונים ועוד. חשוב מאוד לבדוק את המבנה הפיזיולוגי של העיניים וכשישנו חשד למחלות ספציפיות כגון ניוון מקולרי גילי או גלאוקומה להיעזר במכשור ייעודי – אופטלמוסקופ (שמזהה קטרקט), בדיקת קרקעית העין (לאבחון מידת חומרת AMD), מיפוי רשתית OCT (צילום מתקדם שמשמש בין השאר לצורך מעקב אחרי רטינופתיה סוכרתית) ועוד.

הסקת המסקנות הנכונות מהמידע שמתקבל בבדיקות השונות היא הבסיס להתאמת הפתרון האופטימלי.

דרכי טיפול בראיה ירודה

ראיה ירודה היא לא גזירת גורל. גם כשהמשקפיים ועדשות המגע לא מספקים פתרון אופטימלי עדיין ישנן דרכים רבות לעזור לכבדי ראיה – כאמור על בסיס אבחון מקצועי.

האמצעים לשיקום הראיה כוללים עזרים פשוטים יחסית כמו זכוכית מגדלת, וליתר דיוק מגוון רחב של זכוכיות מגדלות, תוכנות ייעודיות (למשל כאלה שמקריאות טקסטים ממסכים) וגם מערכות מורכבות יותר כמו טמ”ס – טלוויזיה במעגל סגור שמתחברת אל המחשב ומקרינה את מה שמוצג עליו על המסך שלה, בהגדלה, כך שקל לצורך את התכנים. ישנם גם טמ”סים ניידים שניתן להיעזר בהם מחוץ לבית – למשל כשעורכים קניות בסופר.

לטובת צפייה בקולנוע או בתיאטרון ישנם משקפיים טלסקופיים, ועוד פתרון אפשרי הוא תרגילי עיניים ייעודיים, למשל לחיזוק הראיה ההיקפית. בכל מקרה התאמת הפתרון תתבצע לאחר השלמת טיפולים נדרשים, כולל ניתוח או טיפול בלייזר במידת הצורך.

אייקאר מדיקל קליניק - הפתרונות המקצועיים ביותר

ראיה ירודה היא לא גזירת גורל, ואין שום סיבה לסבול מפגיעה באיכות החיים בגלל הקושי לראות. במציאות שבה ישנם שלל עזרים אופטיים, עזרים אלקטרוניים ועזרים אחרים, כדאי לנצל אותם.

באייקאר מדיקל קליניק תמצאו רופאי עיניים בעלי ניסיון רב באבחון ראיה ירודה ובסיוע בהתאמת פתרונות מיטביים. ניסיון יקר ערך זה, ואיתו הציוד המשוכלל והמחויבות המלאה להקלה משמעותית של הקושי אצל כל מטופל ומטופלת, מבטיחים מקסימום תועלת – מבטיחים ומקיימים.

לתיאום תורים, ייעוץ ולבירורים נוספים

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו