מרפאת עיניים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ראייה כפולה - אבחון ודרכי טיפול

כפל ראייה הוא מצב שבו אדם רואה אובייקט מסוים פעמיים. המופע הכפול של אותו פרט עשוי להיות אחד מעל השני או זה לצד זה.

בחלק מהמקרים התופעה קבועה ובאחרים חולפת אבל גם חוזרת. הבחנה נוספת היא בין ראייה כפולה שנובעת מבעיה באחת העיניים לבין כפל דו עיני, שהוא המצב הנפוץ יותר. מאחר שמדובר בפגיעה ממשית ביכולת לקבל תמונה ברורה של העולם, ובמגבלה שמונעת למשל נהיגה, חשוב להגיע לאבחון מידי. התוכן בעמוד זה נועד לעזור למי שסובל מהלקות הזו להבין מהם הגורמים לה ובעיקר איך אפשר לשפר את המצב.

מהן הסיבות לראייה כפולה?

דיפלופיה – (המונח המקצועי לראייה כפולה) עלולה להתרחש מסיבות רבות. כפל ראייה חד עיני נגרם עקב פגיעה בקרנית או פגם בעדשה. הקרנית והעדשה הן השכבות בגלגל העין שאחראיות על שבירת קרני האור, כך שהרשתית תוכל להמיר אותן לאותות חשמליים, ואם האור נשבר באופן לקוי, התמונה שתתקבל תהיה מעוותת. ואילו כפל ראייה דו עיני הוא בדרך כלל תוצאה של תיאום לקוי בין העיניים.

סובלים מכפל ראייה?

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו

הסיבות לכפל ראייה חד עיני

  1. אסטיגמטיזם – אחד מליקויי הראייה הנפוצים שנגרם עקב מבנה לא תקין של קרנית העין.
  2. קטרקט – מחלה שבה העדשה הופכת לעכורה.
  3. קרטוקונוס – מחלת עיניים שגורמת לקרנית להפוך מכדור לחרוט, ועל כן שבירת האור אינה תקינה.
  4. יובש בעין – תופעה רווחת למדי שמקשה על המיקוד של הראייה.
  5. פטריגיום (תבלול) – קרום שמכיל כלי דם וצבעו אדמדם-לבן אשר צומח על פני הקרנית.

כמו כן ייתכן מצב שבו הקרנית והעדשה תקינות, אולם פגיעה ברשתית גורמת לדיפלופיה חד עינית. כך למשל אחד הסימפטומים האפשריים של ניוון מקולרי על רקע גילי (AMD) הוא ראייה כפולה.

הסיבות לכפל ראיה דו עיני

כאמור ראייה כפולה שנובעת מבעיה בשתי העיניים הוא המצב הנפוץ יותר, וגם הבעייתי יותר. הגורמים העיקריים לדיפלופיה דו עינית הם:

  1. פזילה – ובפרט פזילה או חדשה או חזרתה של פזילה מהילדות בגיל מבוגר. ישנם גם מקרים שבהם טיפול בפזילה גורם לכפל ראייה, וזאת משום שלמוח שלנו יש נטייה לתקן בעצמו את העיוות בראייה שגורמת הפזילה, על-ידי התעלמות מהאותות החשמליים שמגיעים מאחת העיניים, וכשמתקנים זאת והמוח מקבל שוב מידע משתי העיניים, הוא עלול לזהות את אותו אובייקט פעמיים.
  2. הבדלים משמעותיים ביכולות הראייה של שתי העיניים – מצבים שבהם ישנו רוחק ראייה או קוצר ראייה משמעותי בעין אחת ופחות משמעותי בעין השנייה, כלומר הבדל של ממש במספרים (למשל בעין אחת המספר הוא מינוס 4 ובעין השנייה מינוס 1). כשההבדלים בין העיניים קלים יחסית, המוח מסוגל לפצות עליהם ו”לסדר” את התמונה שמתקבלת, אבל הפרש משמעותי כבר עלול לייצר ראייה כפולה.
  3. מיאסטניה גרביס – מחלה שפוגעת בתקשורת בין תאי עצב לבין שרירים. כשהיא מתרחשת בעיניים, התוצאה עלולה להיות כפל ראייה דו עיני.
  4. חבלה – פגיעה בארובת העין עלולה לשבש את תנועת השרירים שאחראיים על גלגל העין או לפגוע בתפקוד העצבי.
  5. זרימת דם לקויה – שמחבלת בתפקוד התקין של תאי העצב שמפעילים את שרירי העיניים.

בנוסף עלולה להיווצר ראייה כפולה דו עינית אצל חולי סוכרת (בגלל הפגיעה בכלי הדם), חולי טרשת נפוצה (בגלל הפגיעה הכללית במערכת העצבים) וכשישנו גידול (סרטני או לא) שמונע תנועה תקינה של העין או לוחץ על תאי עצב חשובים.

מה קורה כשרואים כפול?

הראייה הכפולה יכולה כאמור להיות קבועה או לא. גם אם התופעה של הופעת אותו אובייקט פעם נוספת, לצד זה המקורי או מעליו, מתרחשת “רק” לעתים, התוצאה עלולה להיות פגיעה של ממש בראייה ובתפקוד היומיומי, ואפילו סכנה ובפרט תוך כדי נהיגה.

בהתאם חשוב מאוד להגיע לאבחון בהקדם. המלצה זו תקפה במיוחד עבור ילדים, כשבמקרה זה מומלץ להורים לשים לב היטב לכל התנהלות חריגה – למשל כשהילד מכסה מפעם לפעם את אחת העיניים כדי לראות טוב יותר, מביט לצד במקום קדימה או מנסה להצר את אחת העיניים כדי להימנע מראייה הכפולה. כמו כן כפל ראייה שלא מטופל בזמן אצל ילדים עלול להוביל להתפתחותה של עין עצלה.

אבחון ראייה כפולה

אבחון כפל ראייה מבוסס על תשאול שמאפשר לרופא העיניים להבין את מידת החומרה של הבעיה, לדעת האם היא חדשה או ישנה וכן לזהות אם המקור לכך הוא נוירולוגי.

בנוסף נדרשות בדיקה של קרקעית העין, בדיקה של חדות הראייה, התבוננות בתנועות העיניים ובתיאום ביניהן, מדידת זוויות פזילה (אם ישנה כזו), ובחלק מהמקרים גם CT או MRI (כשישנו חשד לחבלה פיזית או לפגיעה בזרימת הדם התקינה). בכל מקרה ישנה חשיבות רבה מאוד לניסיון של הרופא, בעיקר בשל הצורך לזהות את הסיבה לדיפלופיה על-מנת למצוא את המענה הנכון.

סובלים מכפל ראייה?

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו

טיפול בכפל ראייה

הטיפול בראייה כפולה חייב להיות מותאם לסיבה שיצרה את הבעיה.

טיפול בכפל ראייה חד עיני

אם הדיפלופיה היא תוצר של אסטיגמטיזם, הפתרון הוא משקפיים או עדשות מגע שמותאמות באופן מדויק לחלוטין למטופל/ת. ניתוח בלייזר הוא אופציה נוספת במקרים מסוימים. קטרקט שגורם לראייה כפולה מוסר בניתוח. ההליך נחשב לפשוט יחסית ואחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאוד, כשכמובן חשוב לבחור נכון את רופא העיניים שמבצע אותו.

הפתרונות במקרים של קרטוקונוס קל הם משקפיים ועדשות מגע ייעודיות. אם המחלה בשלב מתקדם, ייתכן צורך בניתוח השתלת קרנית. ביובש בעין ניתן לטפל בדרכים רבות, ובהן דמעות מלאכותיות, טיפות עיניים מסוגים שונים וגם ב-IPL (טיפול חדשני שמשפר במידה ניכרת את מצב העין).

טיפול בדיפלופיה דו עינית

במקרים אלה חשיבותו של האבחון לצורך בחירת טיפול מתאים גבוהה במיוחד. הטיפולים האפשריים הם:

* משקפיים, כולל כאלה עם פריזמות – הפריזמה, כלומר העדשה המיוחדת, מסיטה את התמונה המתקבלת מהעין ימינה, שמאלה, למעלה או למטה, כך שהיא מתאחדת עם התמונה שמייצרת העין השנייה. מדידה מדויקת לחלוטין של הפזילה הכרחית על-מנת שהפריזמה תהיה מדויקת לחלוטין ותתקן את הלקות.

* תרגילים לעיניים – פתרון שמחייב משמעת עצמית ותרגול קפדני.

* רטייה – חבישת רטייה על עין אחת מנטרלת כמובן את הכפילות המבלבלת.

* עדשת מגע אטומה בעין אחת – באופן דומה לחבישת הרטייה, גם עדשה אטומה מונעת הופעת אותו אובייקט פעמיים.

* זריקות בוטולינום – בוטולינום (חומר שמוכר גם בשם בוטוקס) מנטרל פעילות יתר של שרירים. הזרקתו אל אחד משרירי העיניים מחייבת את השרירים האחרים לפעול כך שלא תהיה פזילה ולכן הראייה לא תהיה כפולה. השפעת החומר נמשכת כ-3 חודשים.

* ניתוח בשרירי העין – פזילה עקב פעילות לקויה של אחד השרירים ניתנת לתיקון ע”י ניתוח. ההליך הכירורגי כולל החלשה של שריר, חיזוק של שריר או העברה למקום אחר, בהתאם למאפייני הפזילה אצל כל מטופל ומטופלת.

* ניתוח השתלת עדשה אטומה – ניתוח שעלול לגרום גם לסיבוכים שונים ועל כן מתבצע רק כשכל הטיפולים הקודמים כשלו.

במקרים שבהם הדיפלופיה הדו עינית נגרמה עקב גידול או מחלה, נדרש כמובן טיפול גם בגורם לבעיית הראייה.

הפתרון האופטימלי לכפל ראייה - מרפאת Eye Care

המגוון הרחב של הגורמים לכפל ראייה ובהתאם שלל הטיפולים האפשריים מחייב אבחון מדויק ובעיקר ניסיון עשיר שמבטיח את הסקנת המסקנות הנכונות מממצאי הבדיקות השונות.

באייקאר מדיקל קליניק תמצאו מומחים מהמובילים בארץ בתחום רפואת העיניים בכלל ובפרט בכל הנוגע לאבחון ראייה כפולה וטיפול בה. המיומנות הגבוהה שלנו בכל דרכי הטיפול האפשריות, הן בדיפלופיה חד עינית והן בדיפלופיה דו עינית, מובילה להמלצות מיטביות לכל מטופל ומטופלת, על בסיס המאפיינים הספציפיים שלהם, ועוד יתרון מובהק של המרפאה שלנו הוא הזמינות הגבוהה. בזכותה גם האבחון וגם הטיפול יתבצעו ללא דחיות מיותרות, כך שכבר בקרוב תוכלו לראות כל אובייקט פעם אחת בלבד.

לתיאום תורים, ייעוץ ולבירורים נוספים

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו