מרפאת עיניים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רוחק ראייה (היפראופיה - Hyperopia)

רוחק ראייה (היפראופיה – Hyperopia) הוא מצב שבו האדם מצליח למקד את המבט באובייקטים רחוקים ממנו, אבל כשהדבר שאותו הוא רוצה לראות נמצא בקרבת העיניים, התמונה נהיית מטושטשת. תופעה זו עלולה להתרחש גם בגיל צעיר וגם בקרב מבוגרים, ובכל מקרה כדאי כמובן לאבחן במדויק את מידת ההיפראופיה ולמצוא את הפתרון האופטימלי לליקוי. בעמוד זה תמצאו מידע על הסיבות לרוחק ראייה, האופן שבו מתבצע האבחון, הפתרונות האפשריים ועוד דגשים חשובים לטיפול בילדים שמתקשים לראות פרטים מקרוב.

מהם הגורמים לרוחק ראייה?

כדי להבין מדוע נוצרת תופעה של רוחק ראייה (היפראופיה), רצוי קודם לדעת כיצד בנויה העין האנושית, וליתר דיוק מהו המסלול שאותו עוברות קרני האור בתוך העיניים שלנו. 

השכבה הראשונה הרלוונטית היא הקרנית, שם נשברות קרני האור. לאחר מכן הן עוברות דרך האישון והעדשה, שגם לה יש כוח תשבורת, ובסופו של דבר הן נופלות על הרשתית. ברשתית, שנמצאת בעומק העין, יש פוטורצפטורים שקולטים את האור, ולאחר מכן ממירים אותו לאותות חשמליים שמועברים למוח, והוא זה שמפיק מהם תמונה.

כדי שהתמונה תהיה חדה, קרני האור צריכות ליפול בדיוק על הרשתית. אצל מי שסובל מרוחק ראייה ישנם הבדלים בין מיקום נפילת הקרניים כשמתבוננים באובייקטים רחוקים, ובין המיקום שלהן כשמסתכלים מקרוב: במצב הראשון הן נשברות היטב ונופלות במקום הנכון, ולכן אין בעיה בתמונה – אבל במקרה השני, הקרניים נופלות בנקודה מסוימת מאחורי הרשתית, ועל כן התמונה מטושטשת.

הסיבות לרוחק ראייה האפשריות הן:

* קרנית בעלת קמירות נמוכה מדי
* עדשה בעלת כוח שבירה נמוך מדי
* גלגל העין קצר מדי

חוששים או סובלים מרוחק ראייה?

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו

רוחק ראייה במבוגרים

החל מסביבות גיל 45, כוח השבירה של העדשה מתחיל להיחלש. הגורם לכך הוא רפיון של שרירים שאחראים על האקומודציה של העדשה, וככל שהיא מאבדת את היכולת שלה לתרום לשבירת קרני האור אחרי הקרנית, כך התמונה המתקבלת במוח כשמסתכלים על אובייקטים קרובים הופכת למטושטשת יותר.

כתוצאה מכך בעשור ה – 5 לחיים מתחיל להיווצר בדרך כלל קושי בקריאה, ויש צורך במציאת פתרון הולם. לכל מי שלמשל מרחיק את הסמארטפון מהעיניים כדי להצליח לקרוא מה כתוב על המסך מומלץ להגיע לרופא עיניים מנוסה, לאבחן במדויק את מידת ההיפראופיה, ולקבל מענה מקצועי שיאפשר ראייה מיטבית לכל מרחק.

רוחק ראייה בילדים

אצל תינוקות וגם פעוטות רוחק ראייה הוא תופעה יחסית שכיחה, אבל ברוב המקרים היא נעלמת, או לכל הפחות פוחתת משמעותית עם השנים. אם ישנו ילד שעדיין סובל מרוחק ראייה, חשוב מאוד לזהות זאת בזמן – מפני שהצורך לבצע מאמץ אקומודטיבי בכדי למקד את העיניים באובייקטים קרובים, למשל בזמן קריאה, עלול להוביל לפזילה (כלפי פנים), לעין עצלה, לעייפות, לוויתור על פעילויות שמחייבות את המאמץ הנ”ל (ובהן כאמור קריאה), לכאבי ראש ובחלק מהמקרים גם לדימוי עצמי ירוד (בגלל שנוצרים קשיים בלימודים).

מומלץ להגיע לבדיקה תקופתית שגרתית ומעמיקה לקראת המעבר מגן חובה לבית הספר – כך שאם ישנה היפראופיה היא תאובחן בזמן ויינתן לה מענה מתאים.

הפתרונות האפשריים להיפראופיה

כדי לבחון את תשבורת האור בעיניים, הרופא מנטרל (באופן זמני, כמובן) את יכולת האקומודציה, וזאת באמצעות טיפות עיניים שכוללות חומר שמרפה את השריר שמפעיל את העדשה.

השפעה נוספת של הטיפות היא הרחבת האישונים, כך שרופא העיניים יכול להתבונן בקרקעית העין ולזהות ליקויים אם ישנם.

הרחבת האישונים גורמת לראייה להיות מטושטשת במשך מספר שעות, וכדאי להיערך בהתאם (למשל אסור לנהוג אחרי הבדיקה).

איך מטפלים ברוחק ראייה?

משקפיים – הפתרון הבסיסי והנפוץ ביותר לרוחק ראייה הוא משקפיים, כמובן עם מספר מתאים אחרי אבחון מקצועי. עדשות המשקפיים הן קמורות, עם מספר חיובי (פלוס 2, פלוס 3 וכו’), והן תורמות להתכנסות של קרני האור ובכך מחזקות למעשה את כוח התשבורת הקיים בעין.

עדשות מגע – טיפול אפשרי למתבגרים שזקוקים לחיזוק כוח התשבורת, כשגם לצורך התאמה אופטימלית של עדשות מגע חובה מן הסתם לעבור אבחון מדויק.

לייזר – במקרים שבהם רוחק הראייה הוא לא גבוה מדי, ניתן לשקול ניתוח באמצעות לייזר שמסיר חלק מרקמת הקרנית ובכך הופך אותה לקמורה יותר. בזכות ה”שיוף” של הקרנית האור יישבר על הרשתית ולא מאחוריה.

ניסיון רחב היקף ומחויבות מלאה לראייה שלכם - מרפאת Eye Care

אבחון רוחק ראייה על-ידי רופא עיניים מיומן מונע קשיים משמעותיים בקריאה, בלמידה (בגיל צעיר), בעבודה (אצל המבוגרים יותר), בשימוש בסמארטפון ובאופן כללי מבטיח תפקוד מיטבי של מערכת הראייה, והתפתחות תקינה שלה כשמדובר על ילדים. 

רופאי העיניים של מרפאתנו הם בעלי ניסיון רב בביצוע הבדיקות הנדרשות כשישנו חשד להיפראופיה, וכן במציאת הפתרון האופטימלי בהתאם למצב הקיים ולהעדפות המטופלים. בנוסף אנחנו מקפידים על זמינות גבוהה, כך שכבר תוך זמן קצר תוכלו למקד את המבט גם באובייקטים קרובים – והתמונה תהיה חדה וברורה.

לייעוץ ובירורים בנושא רוחק ראייה

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו