מרפאת עיניים

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רופאי עיניים לילדים

מערכת הראייה מתפתחת בשנות החיים הראשונות, עד לסביבות גיל 7-8, ובהתאם ישנה חשיבות רבה להבטחת תפקוד אופטימלי של העיניים אצל תינוקות, פעוטות וילדים

בדיקות תקופתיות אצל רופא עיניים שהמומחיות שלו היא הגיל הרך הן בסיס הכרחי, וכמו כן חובה להגיע למרפאת עיניים לילדים בכל מקרה שבו ישנו סימן, ולו קל, לבעיה כלשהי הקשורה לראייה. בעמוד זה תמצאו מידע על הבדיקות והטיפולים שמבצעים רופאי עיניים לילדים, תחומי ההתמחות הנדרשים, והדגשים הייחודיים של התנהלות הרופאים כשהפציינט צעיר מאוד.

פזילה ילדים

לתיאום תורים לרופא עיניים לילדים

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו

בדיקות עיניים תקופתיות החשובות אצל ילדים

הפעולה הבסיסית שמבצע רופא עיניים לילדים היא בדיקות תקופתיות.

הבדיקה הראשונה מתבצעת כבר אחרי הלידה. לרוב היא תיערך בבית החולים אבל אם מסיבה כלשהי היא לא בוצעה, חשוב להגיע למומחה לרפואת עיניים בילדים. הבדיקה מוכרת בשם רפלקס אדום והיא נועדה לאבחן מומים מולדים ופגמים גנטיים (למשל קטרקט או רטינובלסטומה).

בדיקה שנייה מתבצעת כשהתינוק בן שנה. המטרה: אבחון פזילה. זוהי תופעה נפוצה בקרב התינוקות, ואם היא לא מזוהה בזמן עלולה להתפתח עין עצלה, ועקב כך גם פגיעה במרכז הראייה שבמוח. גם בגיל 3 תתבצע בדיקה לאבחון פזילה, שכן תופעה זו עלולה להתחיל להתפתח גם רק בגיל שנתיים פלוס מינוס. כמו כן נבחנת בגיל 3 חדות הראייה.

עוד בדיקה חשובה היא לקראת התחלת כיתה א’. במסגרת ביקור זה אצל רופא עיניים ילדים נבדק רוחק הראייה, כלומר היכולת למקד את העין באובייקטים קרובים (יכולת קריטית לקריאה ובהתאם ללמידה אפקטיבית), וכמו כן כדאי לבדוק את קרקעית העין על-מנת לשלול את קיומן של מחלות עיניים מסוימות.

מעבר לבדיקות הנ”ל, אם ישנן מחלות עיניים תורשתיות במשפחה חשוב להקפיד על שגרת מעקב בהתאם להנחיות של רופא שזוהי המומחיות שלו.

אילו טיפולים מבצע רופא עיניים לילדים?

התאמת משקפיים / עדשות: ראייה תקינה לחלוטין היא מרכיב קריטי בהתפתחות מיטבית, גם מבחינה קוגניטיבית, גם מבחינה חברתית וגם מבחינה רגשית. במקרים שבהם יש צורך בעזרי ראייה, נדרשת מומחיות ייחודית כדי לספק את המרשם המדויק ביותר למשקפיים או עדשות המגע. גם אופטומטריסטים מוסמכים לעשות זאת, אבל רופא עיניים לילדים הוא גם בעל הידע הדרוש לאבחון מחלות.

פזילה / עין עצלה: טיפול נפוץ אחד במסגרת רפואת עיניים ילדים הוא בפזילה ובתיקון עין עצלה אם כבר נוצרה תופעה מזיקה זו. במקרים אלה יש חשיבות רבה מאוד לאבחון מדויק, כדי לזהות את הגורם הספציפי לחוסר התיאום בין העיניים ולקביעת הטיפול האופטימלי בהתאם. דרכי הטיפול האפשריות הן טיפות עיניים (להחלשת העין הלא עצלה), רטייה (שמייצרת את אותו אימפקט וכך גורמת לעין החלשה להתאמץ ולהתחזק), תרגילים ייעודיים ומשקפיים. בחלק מהמקרים תיקון הפזילה מושג באמצעות ניתוח.

מחלות רשתית: לרשתית יש תפקיד חשוב מאוד בראייה – בשכבה זו בגלגל העין מתורגם האור (שנשבר בקרנית ובעדשה) לכדי אותות חשמליים שמועברים למוח. מחלות רשתית מאפיינות בעיקר מבוגרים, אבל במקרים נדירים הן תוקפות גם פעוטות, עקב פגם גנטי, וכשזה המצב רק רופא עיניים מומחה לתחום ספציפי זה יכול לאבחן ולטפל בילד.

חסימה בצינור הדמעות: בעיה שכיחה יחסית שגורמת לכמות מופרזת של דמעות וכתוצאה מכך גם לדלקות כרוניות בעיניים. בדרך כלל יבוצע ניתוח בגיל 12-18 חודשים, ועד ההמלצה היא להניח קומפרסים וללחוץ בדיוק ובעדינות כדי לנקז טוב יותר את הדמעות, ולהקפיד על שגרת מעקב אצל רופא עיניים לילדים בעל בקיאות במערכת הדמעות. למידע נוסף לחצו

גלאוקומה / קטרקט: עוד שתי מחלות עיניים שמזוהות עם הגיל השלישי, אבל ילדים עלולים ללקות בהן גם כן. טיפול בגלאוקומה מולדת מתבצע על בסיס טיפות עיניים, אבל יש גם מקרים שבהם אין ברירה אלא לנתח את העין – ניתוח שמחייב מיומנות ספציפית. קטרקט על רקע תורשתי גורם לראייה מטושטשת ועל-מנת לתקן את הראייה ייעשה שימוש במשקפיים או עדשות מגע. קטרקט חמור מחייב ניתוח.

טיפולים המתבצעים על ידי רופאי העיניים לילדים של מרפאת Eye Care

* פזילה
* עין עצלה
* מחלות רשתית
* מחלות קרנית
* הפרעות בתשבורת
* קוצר ראייה (מיופיה)
* חסימה דרכי הדמעות
* קטרקט מולד (ניתוח)
* דלקת לחמית אביבית
* חדות / מיקוד ראייה
* גלאוקומה אצל ילדים
* התאמת משקפיים
* התאמת עדשות מיוחדות

תחומי ההתמחות הייחודיים של רופאי עיניים ילדים

העיניים הן איבר מורכב במיוחד ורגיש מאוד. בנוסף קליפת הראייה – האזור במוח שמרכיב עבורנו תמונה על בסיס האותות העצביים שמגיעים מהרשתית, אחרי שהיא “תרגמה” את המידע האופטי שהתקבל בעין – מתפתחת כאמור עד לגיל 7-8, ולכן נדרשת מומחיות ספציפית כדי לאבחן לקויות, פגמים גנטיים ומחלות עיניים בגיל צעיר. 

בהתאם גם רופא עיניים מנוסה שמטפל רק במבוגרים לא יכול לספק לתינוקות, פעוטות וילדים את הטיפול המיטבי.

ידע רחב היקף ועדכני לגבי פזילה ועין עצלה מהווה גם הוא מרכיב חובה עבור רופא עיניים לילדים, וכך גם בעיות בתשבורת האור (רוחק ראייה / קוצר ראייה / אנאיזומטרופיה / צילינדר). עוד כדאי לדעת שבגיל הילדות כל סימפטום שמעיד על ליקוי מסוים עלול לנבוע משלל גורמים שונים – כך למשל ראייה מטושטשת יכולה להיות תוצר של עין יבשה אבל גם תסמונת נדירה בשם פסוידוטומר צרברי שעלולה להוביל לאובדן הראייה.

דגש חשוב אחר הוא הניסיון. כדאי לזכור שתינוקות ופעוטות לא יודעים לדווח על הסימפטומים שהם חשים, ולמעשה גם ילדים קצת יותר גדולים לא תמיד מצליחים לדווח במדויק מהו המצב שלהם. רופא עיניים ילדים מנוסה יתגבר על קשיי התקשורת, יבצע את הבדיקות הנכונות ויגיע למסקנות המקיפות ביותר. 

במסגרת הטיפולים השונים, נדרשת יכולת גבוהה להרגיע את המטופלים הצעירים ולנסוך בהם ביטחון מלא – מומחיות וניסיון מייצרים ביטחון אצל רופא העיניים, והוא עובר גם לילדים.

להבטיח לילדים שלכם איכות חיים אמיתית!

במרפאתינו תמצאו רופאי עיניים לילדים מהמובילים בארץ, בעלי ניסיון עצום באבחון כל הבעיות שעלולות לפגוע בראייה בגיל צעיר וגם בטיפול אפקטיבי בהן. עוד סיבה טובה להגיע למרפאה היא הציוד המשוכלל שמאפשר כל בדיקה שהיא בלי קשיים מיותרים שעלולים להכביד על המטופלים הצעירים. למידע נוסף ולתיאום תורים – צרו איתנו קשר

עין עצלה

זמינות מיידית

אנחנו מקפידים על זמינות גבוהה ותורים קצרים - מרכיב קריטי בטיפול בבעיות עיניים אצל ילדים, שכן כל עיכוב בהתחלת התהליך עלול להחמיר את המצב ולגרום לנזקים מיותרים.

היחס החם תורם גם הוא לאמון המלא של הפעוטות והילדים בנו ולהצלחת הטיפולים.

לייעוץ ובירורים בנושא רפואת עיניים לילדים

צרו איתנו קשר – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! 

בואו לבקר אותנו