מרפאת עיניים

  • 03-605-5506
  • א' - ה' 19:00 - 9:00
  • ו' - 14:00 - 9:00
  • דיזנגוף 332, תל אביב יפו

הזרקות תוך עיניות

המחשבה על הזרקה אל תוך העין מעוררת אצל רוב בני האדם תחושה לא נעימה – אבל בפועל מדובר בהליך מקובל, פשוט ולא כואב המאפשר לטפל ביעילות במחלות עיניים שונות. כשההזרקה מבוצעת בידיים מיומנות ומנוסות, לאחר אבחון מקצועי כך שניתן להיות בטוחים שהפעולה הכרחית, התוצאה היא שיפור ניכר באיכות החיים. 

בעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות הנסיבות שבהן הזרקה היא פתרון אפקטיבי, אופן ביצוע ההזרקות, התדירות הנדרשת בכל מצב, תופעות הלוואי האפשריות, ועוד.

מדוע נדרשת הזרקה?

הרשתית היא שכבה שנמצאת בעומק גלגל העין – מתחת לעדשה, לקשתית ולאישון, לקרנית וללובן העין. טיפות עיניים ותרופות שנלקחות דרך הפה לא תמיד אפקטיביות בגלל שהחומרים שהן מכילות לא מצליחים להגיע אל הרשתית.

רשתית העין היא השכבה שבה קרני האור שמגיעות אל העין ונשברות בקרנית ובעדשה מתורגמות לכדי אותות חשמליים. בהתאם פגיעה ברשתית – שעובייה הוא כשליש מילימטר ויש בה תאי עצב רבים מאוד – גורמת לליקויי ראייה משמעותיים, קושי לקרוא ולכתוב, פגיעה ביכולת לזהות פנים ועוד. 

במקרים חמורים התוצאה אף עלולה להיות אובדן הראייה בעין אחת או בשתיהן. הזרקה תוך עינית מספקת מענה אפקטיבי מאוד, מונעת את החמרת המצב ומשפרת במקרים רבים את הראייה.

רופא עיניים פרטי - בדיקות ראייה בזמינות מיידית

באילו מחלות הטיפול כולל הזרקות תוך עיניות?

הזרקות תוך עיניות הן טיפול מקובל במקרים של מחלות רשתית, ובפרט AMD - ניוון מקולרי על רקע גיל. גם כשמאובחנת חסימה ורידית בשכבה זו של גלגל העין או כשיש בצקת במקולה (האזור המרכזי ברשתית) תתבצע בדרך כלל הזרקה של חומרים רלוונטיים הישר אל הרשתית.

לקביעת תור ובירורים על הזרקה תוך עינית

צרו איתנו קשר > השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

״בעלי ביטוחי בריאות פרטיים זכאים לקבלת החזר תשלום על ייעוצים או בדיקות, בהתאם להסכם שלהם עם חברות הביטוח. כמו כן, מומלץ לבדוק את דמי השתתפות והזכאות מול קופת החולים״

  • דיזנגוף 332, תל אביב יפו
  • 073-7760900
  • חנייה חינם

אילו חומרים מוזרקים לעין?

עבור אנשים עם AMD – מחלה שכאמור קשורה לגיל ופוגעת בעיקר בבני ובנות 65 ומעלה – הזרקה תוך עינית נועדה לעצור את היווצרות כלי הדם הלא תקינים במרכז הרשתית. לשם כך נעשה שימוש בחומרים נוגדי VEGF – הורמון שמשתחרר ברשתית בכמות הולכת וגדלה ככל שהמחלה מחמירה וגורם להופעת כלי דם לא תקינים, דליפות מהם והתנוונות תאים במקולה (מרכז הרשתית).

ישנם 3 סוגי הזרקות תוך עיניות עם תרופות נוגדות VEGF: אווסטין , לוסנטיס, ואייליה . מנגנון הפעולה הוא יצירת מעין מלכודת ל-VEGF: החומר הפעיל בכל תרופה נקשר באופן כימי אל ההורמון הבעייתי, ובכך מונע ממנו להתחבר לרצפטור שלו ולגרום נזק למקולה. כדאי לדעת שעוצמת ההתחברות של האייליה, שהחומר הפעיל בה נקרא אפליברספט גבוהה פי 500 מזו של אווסטין (שמבוססת על חומר בשם בווציזומאב, שמשמש גם כחלק מטיפול בסוגים שונים של סרטן) ופי 140 מזו של הלוסנטיס (שהחומר הפעיל בה הוא רניביזומאב). בזכות עובדה זו נדרשת תדירות הזרקות נמוכה יותר (פירוט בהמשך). מצד שני זריקה זו יקרה יותר.

התרופות הנ"ל יעילות

גם למקרים של בצקת מקולרית, בין אם על רקע סוכרת ובין אם עקב חסימה ורידית. אופציה נוספת במצבים אלה היא הזרקה של סטרואידים. התרופה המקובלת היא אוזורדקס - זהו למעשה שתל תוך עיני שמוזרק אל זגוגית העין ומשחרר באופן מבוקר לאורך מספר חודשים סטרואיד (וליתר דיוק חומר בשם דקסמתאזון).

ההבדלים בין הרפואה הציבורית למרפאה פרטית ב "הזרקות תוך עיניות"

זריקות תוך עיניות מצילות חיים!! ישנם 3 סוגי תרופות המוזרקות ישירות לחלל זגוגית העין, (אווסטין, לוסנטיס, ואייליה) ובמקרים מסוימים הם מונעים עיוורון, כגון במחלת ניוון הרשתית AMD, חסימה בווריד הרשתית, וכן בסיבוכי סוכרת. במחלות אלו, הזמן הוא קריטי ביותר, ויש לטפל בהן בהקדם !!

דבר חשוב נוסף הוא עניין העלות: פער המחירים של זריקת אווסטין ברפואה הפרטית לעומת הציבורית, אינם כה גבוהים ובוודאי שאינם משמעותיים בהתייחס ליתרונות הרבים של הרפואה הפרטית, כך ששווה לשקול לבצע את הבדיקה במרפאת עיניים פרטית עם רופאים מומחים בתחום הרשתית

בקליניקה שלנו רופאים מומחים מהמובילים בישראל בטיפול במחלות הרשתית בכלל, ובפרט בהזרקות תוך עיניות… במרפאתנו ניתן לקבל מרשם, וגם את התרופה עצמה (אווסטין), לעבור את ההזרקה בתנאי נוחות אופטימליים, שירות אדיב, ייעוץ פרטני, סטריליות גבוהה ביותר (חשוב במיוחד בימים אלו, שיש את וירוס הקורונה, ואנשים מעדיפים לא  ללכת לבתי החולים.) 

לבירורים ומידע נוסף, צרו איתנו קשר > השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ד"ר אסף בר - רופא עיניים בכיר
ד"ר אסף בר - סגן מנהל מחלקת עיניים בביה"ח וולפסון, רופא בכיר בתחום הרשתית, מומחה בעל ניסיון רב בהזרקות תוך עיניות
ד"ר ראובן פוקרוי - רופא עיניים מומחה
ד"ר ראובן פוקרוי - סגן מנהל מחלקת עיניים של ביה"ח ברזילי, רופא ומנתח בכיר, מומחה בניתוחי רשתית, ובזרקות תוך עיניות

כמה הזרקות תוך עיניות נדרשות ומהי התדירות?

התדירות של ההזרקות התוך עיניות נקבעת בהתאם למטרת ההזרקה, התרופה שנבחרה ומצב המחלה. בהתאם לניסיון של רופא העיניים יש תפקיד משמעותי בבחירת המינון האופטימלי וקביעת מועדי הטיפולים – כך שמצד אחד הטיפול יהיה האפקטיבי ביותר האפשרי, ומצד שני לא יתבצעו הזרקות מיותרות.

במקרים של ניוון מקולרי על רקע גיל, וכשנבחרת האייליה, הטיפול המקובל הוא 3 הזרקות של 2 מ"ג עם מרווח של 4-6 שבועות ביניהן, לאחר מכן זריקה דומה אחת לחודשיים וכעבור שנה ניתן להפחית את התדירות בהתאם לשיפור שהושג.

כמתבצעת הזרקה תוך עינית של אייליה עקב בצקת מקולרית עקב סוכרת השלב הראשון כולל 5 זריקות של 2 מ"ג בהפרש של חודש זו מזו. לאחר מכן התדירות פוחתת לפעם בחודשיים ובתום שנה תיקבע תוכנית הטיפול בהתאם למצב העדכני של הרשתיות. הזרקות תוך עיניות במצבים של חסימה ורידית ברשתית מתבצעות אחת לחודש עד להגעה לתוצאה הרצויה.

בכל מקרה נדרש מעקב שוטף כדי להאריך או לקצר את פרק הזמן בין טיפול לטיפול. המלצה זו תקפה כמובן גם להזרקות תוך עיניות של אווסטין או לוסנטיס.

עין אנושית - תקריב

הכנה להזרקה תוך עינית ואופן הביצוע שלה

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת הזרקות תוך עיניות. יחד עם זאת כחלק מאבחון המחלה על-מנת לקבוע האם נדרשת זריקה יתבצעו בדיקות שונות ובפרט צילום רשתית OCT.

הטיפול עצמו מתבצע באלחוש מקומי, כשלאחר טפטוף טיפות עיניים עם חומר מרדים ינוקו העיניים והעפעפיים עם פולידין כדי להבטיח סטריליות. רופא העיניים מלביש על העין מפסק כדי שהיא תישאר פתוחה ומכסה את שאר הפנים, ולאחר מכן יתבצע חיטוי נוסף – של החלק הלבן שסביב הקרנית שאליו מוזרקת התרופה.

נפחה של התרופה זהה לנפח של טיפת מים. המחט שבאמצעותה מתבצעת הזרקה תוך עינית הינה דקיקה במיוחד כך שבסך הכל הטיפול כמעט ואינו מורגש ולא מייצר כאב. ההזרקה עצמה אורכת שניות בודדות וההכנה עוד כ-5 עד 10 דקות.

תופעות לוואי וסיבוכים בעקבות הזרקות תוך עיניות

תופעת לוואי נפוצה בעקבות הזרקה תוך עינית היא הופעה של נקודות (מעין "זבובונים") בשדה הראייה. הסיבה לכך היא שאריות של החומר שהוזרק שעדיין לא נספגו, ולאחר שתושלם הספיגה, תוך מספר שעות, ה"זבובונים" ייעלמו.

בימים הראשונים שאחרי כל הזרקה חשוב במיוחד לשמור על העין נקייה ולהגן עליה מפני חשיפה לאבק, לכלוכים שונים וגופים זרים. כמו כן יש להימנע מכניסה לים או לבריכה במשך שבוע.

סיבוך אפשרי הוא שטף דם קל שמופיע סביב הנקודה שאליה הוזרקה התרופה. גם שטף הדם נעלם מעצמו תוך זמן קצר ולא גורם לנזק בלתי הפיך. סיבוך קשה יותר הוא זיהום, שמתרחש אחרי אחת מכל 2,000-3,000 הזרקות תוך עיניות. הסימפטומים לזיהום הם אודם בעין וגם ירידה בראייה. במקרים אלה יש לפנות באופן מידי לרופא עיניים מנוסה.

סיבוכים אחרים, נדירים במיוחד, הם פגיעה במבנה העין עקב פעולת ההזרקה עצמה, היפרדות רשתית, עלייה משמעותית בלחץ התוך עיני, קרע בשכבת האפיתל ברשתית, דלקת בקשתית ואובאיטיס (סוג נוסף של דלקת עיניים). הסיכון כאמור מזערי, אבל על-מנת למנוע פגיעה בלתי הפיכה בראייה וכדי להבטיח שקט נפשי חשוב לפנות לרופא עיניים בכל מקרה של תופעה שנראית חריגה.

בדיקות ראייה מתקדמות - בדיקת רשתית OCT, בדיקת קרקעית העין, ומיפוי קרנית

מרפאת העיניים Eye Care - מומחים להזרקות תוך עיניות

צוות הרופאים של מרפאת Eye Care הוא בעל ניסיון רב מאוד בביצוע כל הסוגים של הזרקות תוך עיניות.

האבחונים המדויקים שמתבצעים במרפאה מבטיחים שכל הזרקה שכזו תתבצע רק כשהיא באמת מספקת תועלת, ושתדירות הפעולה תהיה אופטימלית בהתאם למצב הרשתית.

יתרון משמעותי נוסף של מרפאת Eye Care הוא הזמינות הגבוהה, כך שתוכלו לקבוע תור במועד הנוח לכם ביותר, כך שתיגרם הפרעה מינימלית בלבד לשגרת החיים הרגילה.

לקביעת תור להזרקה תוך עינית

צרו איתנו קשר > השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

״בעלי ביטוחי בריאות פרטיים זכאים לקבלת החזר תשלום על ייעוצים או בדיקות, בהתאם להסכם שלהם עם חברות הביטוח. כמו כן, מומלץ לבדוק את דמי השתתפות והזכאות מול קופת החולים״

  • דיזנגוף 332, תל אביב יפו
  • 073-7760900
  • חנייה חינם